جستجو در سایت:

                  

sarmaعلوم پزشکی: نخود، سویا، گندم، گردو، تخم مرغ، شیرگاو، فندق و ماهی از شایعترین مواد غذایی آلرژی زا به شمار می رود.

عضو مرکز تحقیقات آلرژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه آلرژی غذایی به علت  واکنشهای غیر طبیعی و پاسخ سیستم ایمنی بدن به اجزای غذایی ایجاد می شود، اظهار داشت: شیوع آلرژی غذایی در کودکان 10 درصد و در افراد بالغ دو درصد تخمین زده شده است و بر این اساس این عارضه در کودکان شایعتر از بزرگسالان است.

دکتر عبدالرضا وارسته با اشاره به اینکه عطسه، خارش، استفراغ، تهوع، سردرد، انقباض عضلات، آسم، اسهال ، درد شکمی، بثورات پوستی، نفخ و باد شکم، کهیر و تورم صورت از نشانه های آلرژیهای غذایی به شمار می رود، خاطر نشان کرد: تشخيص آلرژی‌های غذايی با روشهای مختلف درون‌تنی و برون‌تنی صورت می‌گيرد که می‌توان به گرفتن شرح حال از بيمار، معاينه فيزيکی، تست پريک، حذف غذاهای مشکوک از رژيم بيمار  اشاره کرد.

عضو مرکز تحقیقات آلرژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: از جمله متداولترين درمانها که برای آلرژی‌های غذايی به کار گرفته می‌شوند، حذف ماده غذايی آلرژی‌زا از رژيم غدايی بيمار، درمانهای دارويی، ايمونوتراپی و درمان با مکمل‌های غذايی است.

دکتر عبدالرضا وارسته با اشاره به اینکه بیماران  ممکن است نسبت به غذاهای وابسته به  مواد آلرژی زا نیز آلرژی داشته باشند، گفت: بیمار آلرژیک باید نسبت به برچسب محصولات غذایی و مواد تشکیل دهنده آن ماده غذایی  توجه و اطلاع کافی داشته باشد.

وی افزود: افرادی که سابقه واکنشهای شدید نسبت به مواد غذایی دارند، لازم است بیاموزند که چه موقع و چگونه اپی نفرین (آدرنالین) به خودشان تزریق کنند. این دارو به راحتی در دسترس بوده و استفاده از آن به صورت تزریقی آسان است و لذا باید تمام اشخاصی که سابقه واکنشهای شدید آلرژیک دارند، این دارو را همراه داشته باشند. با این حال باید در صورت بروز واکنشهای خطیر و جدی به بیمارستان مراجعه نمایید.

دکتر وارسته خاطر نشان کرد: تقریبا یک سوم از کودکان و بالغین در صورت اجرای دقیق و منظم رژیم غذایی فاقد مواد حساسیت زا، نسبت به این غذاها تحمل پیدا کرده و بدون آلرژی خواهند شد و  بیمارانی که محتاط بوده و توصیه های متخصص آلرژی را به دقت اجرا می کنند، می توانند آلرژی غذایی را تحت کنترل خود درآورند.

 azmoon site

 

 

ورود کاربران

به جمع خانواده بزرگ علوم پزشكي خوش آمديد

افراد انلاين

ما 72 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

Go to top