logo

انتخاب رشته

انتخاب آزمون

images

آیا گاز گرفتن لب ها باعث سرطان می شود؟

جویدن و یا گاز گرفتن لب ها یکی از شایع ترین کارها در بین افراد است. گاز گرفتن لب ها چه تصادفی و چه از روی عادت دلایل مختلفی دارد.

دکتر توماس کانلی به عنوان بهترین دکتر دندانپزشک در نیویورک در این زمینه می گوید:

دندان گرفتن لبها علل مختلفی دارد اما گاهی اوقات تصادفی است مثل مواقعی که در حال خوردن صحبت می کنید ودر نهایت لبتان را گاز می گیرید. دلیل دیگر گاز گرفتن لب ها انحراف دندان است وقتی دندان های شما در جای درستی قرار ندارند منجر به جویدن لب ها می شود که می تواند مشکل ساز باشد. اما در بعضی مواقع جویدن لب ها فقط از روی عادت انجام می شود. گاز گرفتن عصبی لب مانند جویدن ناخن ها است.

آیا این عمل مضر است؟

دکتر کانلی می گوید: جویدن لب ها اغلب باعث زخم شدنشان می شود که آلوده شدن این زخم ها می تواند خطرناک باشد. اغلب بیشترین آسیب همان دردی است که تحمل می کنید و بعد از آن با خوردن غذاهای شور و تند سوزش و درد آن بیشتر شده و غذا خوردن روزانه به یک تجربه دردناک تبدیل میشود.

همان طور که می دانید زخم های دهان یکی از علل سرطان دهان هستند اما هیچ مطالعه ای ثابت نکرده کسانی که لب هایشان را می جوند بیشتر مستعد مبتلا به سرطان هستند.

برای رفع این عادت می توان از تکنیک هایی شبیه به آنهایی که برای درمان جویدن ناخن هستند استفاده نمود.

مثلا برای مشغول نگه داشتن دهانتان آدامس های بدون قند بجوید یا برای جلو گیری از جویدن لب ها از یک برق لب یا نرم کننده لب طعم دار استفاده کنید این مزه هر باری که لبتان را می جوید شما را آگاه می کند این راه حل ها مانند نوعی جایگزین یا تمرین می باشد تا سعی کنید این عادت را ترک کنید.

گرداورنده : سارا زعفرانی