logo

انتخاب رشته

انتخاب آزمون

به گزارش سایت علوم پزشکی دات کام؛ سرطان با رشد غیرعادی سلول‌های بدن رخ میدهد. که باعث تشکیل تومور می‌شود. در حالت بدخیم، این تومورها می‌توانند در بدن پخش شوند.

برای درمان سرطان، معمولاً تمام بدن را در معرض شیمی‌درمانی قرار می‌دهند یا از رادیودرمانی برای این کار استفاده می‌کنند. داروهای شیمی‌درمانی سلول‌های سرطانی را در حالت اسیدی نگه می‌دارند که این کار موجب خودکشی سلول‌های سرطانی می‌شود و با ریزش مو و لاغر شدن بیمار همراه است

ماتیو گدوین و همکارانش روشی ارائه کردند که با استفاده از آن می‌توان در مدت 2 ساعت سلول‌های سرطانی را با دقت بالا بدون آسیب رساندن به سلول های سالم از بین برد.

این گروه نیتروبنزالدهید را که به سرعت در بدن پخش می‌شود، به تومور تزریق کردند. این گروه نشان دادند که تابش یک پرتو نور می‌تواند سلول‌های سرطانی را به شدت اسیدی کند. این کار در مدت 2 ساعت اتفاق افتاده و موجب از بین رفتن 95 درصد از سلول‌های سرطانی می‌شود.

در این پروژه محققان از نوعی نانوذرات استفاده کردند که می‌تواند به‌صورت هدفمند سلول سرطانی را پیدا کند. این نانوذرات با تابش نوری با طول موج مشخص فعال می‌شود. این پرتو نور با نفوذ در بدن و بدون آسیب زدن به بافت‌های سالم می‌تواند خود را به سلول سرطانی برساند.

هر چند سرطان‌های مختلف در بدن وجود دارد اما ویژگی عمومی همه آن‌ها، حساسیت به محیط اسیدی است به طوری که در حضور ترکیبات اسیدی این سلول‌ها خودکشی می‌کنند.

محققان از این روش برای درمان سرطان پستان منفی سه گانه که یکی از خطرناک‌ترین سرطان‌ها است، استفاده کردند.