logo

انتخاب رشته

انتخاب آزمون

سایت علوم پزشکی (92/9/19) غذاهای فست فودها ، غذاهایی هستند که خیلی آسان و سریع تهیه می‌شوند، خوشمزه هستند، طرفداران بسیاری دارند و در مقابل بسیار مضر هستند. بسیاری اگر از منزل دور باشند و گرسنه هم بلافاصله به سراغ این غذاها می‌روند اما متاسفانه به علت این‌که ذائقه بسیاری به این غذاها عادت کرده است و آن را لذیذتر از غذاهای سنتی می‌دانند حتی در منزل نیز به سراغ آنها می‌روند. هفت ضرر مهم فست فودها عبارتند از:

چاقی: اکثر این غذاها برای سلامت انسان مضر است، او را چاق می‌‌کند، و شانس ابتلاء به دیابت و حمله قلبی را به شدت افزایش می‌‌دهد.
به گفته متخصصان انجمن گیاه‌خواران آمریکا، مصرف فست‌فود بیش از یک بار در هفته سبب ایجاد چاقی به خصوص چاقی‌های موضعی در نواحی شکم و پهلوها می‌شود.
براساس تحقیقات این انجمن، بیش از 80 درصد مصرف‌کنندگان دایمی فست‌فود، افرادی چاق تلقی می‌شوند به طوری که به شکلی هماهنگ چاق نیستند و بیشترین تجمع چربی در ناحیه شکم، پهلوها، ران‌ها و باسن آنها است. در عین حال، چربی دور کبدشان را فرا گرفته و خیلی دیر احساس سیری می‌کنند.

چربی‌های مضرغذاهای حاضری سرخ ‌شده هستند و معمولا هم برای سرخ ‌کردن این غذاها از روغن‌های نباتی جامد استفاده می‌‌کنند. درصد اسیدهای چرب اشباع و ایزومرهای ترانس در این روغن‌ها بالاست. این چربی همان چربی مضری است که می‌تواند در دیواره سرخرگ‌ها رسوب کرده و آنها را مسدود ‌‌کند.

خوردن نوشابه نوشابه‌های گازدار در کنار تمام این غذاها عرضه و خورده می‌شود. اسید موجود در نوشابه‌های گازدار موجب فرسایش مینای دندان شده و همچنین قند بالای این محصولات، پوسیدگی دندان ‌ها را تسریع می‌کند. به علاوه نوشابه‌ها فاقد ارزش غذایی بوده و به خاطر میزان قند بالایشان دارای کالری زیادی هستند که موجب چاقی می‌شوندفراموش نکنید که نوشابه‌های رژیمی هم به دلیل داشتن قند مصنوعی آسپارتام، اشتهاآور هستند.

نبود مواد مغذیدارای ارزش غذایی پایینی از نظر ویتامین و املاح مورد نیاز بدن هستند کمبود ارزش‌های غذایی یکی از مشکلاتی است که کودکان و نوجوانان را در سن رشد تهدید می‌کند. اگر کودک در سنین پایین از نظر مواد مغذی کمبود داشته باشد، حتماً در دوران نوجوانی نیز دچار این مشکل خواهد بود.کودکان و نوجوانانی که زیاد از این غذاها استفاده می‌کنند دچار کمبود کلسیم و ویتامین «د» هستند.

نمک و فشار خون بیشتر غذاهای حاضر در منوی این رستوران‌ها از نظر نمک بسیار بالاتر از حد استاندارد و بهداشتی است. از طرف دیگر به علت این که ذائقه ایرانی‌ها شور بوده احتمال استفاده از مصرف مواد شور هم در کنار فست فودها وجود دارد که می‌تواند باعث بروز فشار خون در مصرف‌کنندگان شود.

زیادخوردن: وعده‌های غذایی فست‌ فود از نظر اندازه معمولا بزرگ‌‌تر از یک وعده غذای خانگی است. در نظر داشته باشید که انرژی موجود در این غذاها بسیار بیشتر از یک وعده غذای خانگی در همان حجم است.

غذاهای سنتی سالم از انواع سبزی، مواد لبنی و تخم‌مرغ تهیه می‌شود که از نظر ارزش تغذیه‌ای نیز بسیار مناسب هستند اما گسترش فست ‌فود، نقش این غذاها را کم می‌کند. این مساله موجب می‌شود عادت‌های خوب تغذیه‌ای ما نابود شود. یشتر غذا های خاضر در منو رستوران های فروشنده فست فود از نظر محتوای کالری چربی ، قند و نمک بسیار بالاتر از حد استاندارد و بهداشتی است به عبارت دیگر بیشتر این غذاها برای سلامت انسان مضراست ، او را چاق می کند و شانس ابتلا به دیابت و حمله قلبی را به شدت افزایش می دهد . بیشتر غذاهای فست فوت به شکل سرخ شده است و بدتر از آن اینکه برای سرخ کردن این غذاها از روغن های نباتی جامد استفاده می کنند درصد اسید های چرب اشباع و ایزومرهای ترانس میگوید چربی قاتل این چربی همام چربی ای است که در دیواره سرخرگ ها رسوب و آنها را مسدود می کند . وعده های غذایی فست فود از نظر اندازه می تواند بسیار بزرگ تر از یک وعده غذایی خانگی در همان حجم است . نوع تبلیغات و بازازیابی آنها فریبنده است و کودکان را دچار عادات غذایی ناسالم می کند . استفاده زیاد از طعم دهنده ها روغن های اشباع مواد قندی و نمک طعم خوشمزه ای به این نوع غذاها می دهد و ذائقه بچه ها و حتی بزرگسالان را گمراه می کند و آ»ها را به سمت مصرف هر چه بیشتر سوق می دهد . بسته بندی های فست فود متعدد است و می تواند از حیث بازیافت برای محیط زیست زیان آور باشد . گسترش فست فود ، فراگیری و تنوع غذاهای بومی را کم می کند به عبارت دیگر باعث می شود افراد غذاهای سنتی خودشان را فراموش کنند غذاهای سنتی بخشی از فرهنگ یک ملت است . مصرف گسترش فست فود سبب می شود میزها و سفرهای غذا در خانواده ها به فراموشی سپرده و فرصت دور هم جمع شدن از خانواده ها گرفته شود . بسیاری از رستوران های فست فود به شکل زنجیره ای اداره می شوند این امر می تواند فرصت اشتغال را از کا سبان و فروشندگان خرده پا بگیرد . بررسی 1000 شعبه از 10 تا از بهترین رستوران های زنجیزه ای فست فود در 28 ایالت آمریکا نشان داد که تعداد کمی از آنها نظافت را در مطلوب رعایت می کنند در بیش از 60 دصد این رستوران ها ، کارکنان پیش از آغاز به کار ، دست های خود را نمی شستند و از دستکش استفاده نمی کردند .