logo

انتخاب رشته

انتخاب آزمون

فواید نوشیدن آب

index

همه می دانیم آب عامل حیات و ادامه زندگی می باشد ما می توانیم هفته ها بدون غذا زنده بمانیم اما بدون آب فقط چند روز زنده خواهیم ماند آب یکی از ترکیبات اصلی بدن می باشد بدن انسان از 66 درصد تا 85 درصد آب تشکیل شده که 79 درصد آن در خون است. پس بدن انسان برای شاداب و سالم بودن حتما باید آب کافی و مفید داشته باشد. کم شدن آب بدن باعث بروز بسیاری از بیماری ها می باشد.

متخصصان علوم پزشکی بر این باورند که بیشتر بیماری ها با نوشیدن آب ولرم به طور معجزه آسایی شفا می یابد. آب خوردن با معده خالی و هنگام بیدار شدن از خواب سحر گاهی بهترین و طبیعی ترین راه درمان بیماری ها است.

ژاپنی ها از دیرباز بر این باورند که نوشیدن آب با معده خالی برای بدن بسیار مفید می باشد. با این روش می توان تمام سموم را از بدن دفع کرده و آب کافی را به بدنمان برسانیم.

هر فردی به طور معمول در روز باید هشت لیوان آب بنوشد. نوشیدن آب کمک می کند که وزن بدن کاهش یابد و هر فرد دارای وزنی مناسب باشد. آب ترکیبات ناشی از چربی ها را می شوید و اشتها را کم می کند و میل به خوردن را متوقف می سازد.

هم چنین به از بین بردن دردهایی که در اثر کم شدن آب بدن هستند نظیر سر درد و دردهای پشت کمک می کند. حجم زیادی از مغز را آب تشکیل داده است در نتیجه نوشیدن آب علاوه بر این که باعث می شود بهتر فکر کنید باعث می شود که هوشیار تر باشید و بهتر تمرکز کنید.

هم چنین آب دمای بدن را تنظیم کرده و شما احساس انرژی بیشتری می کنید. خوردن آب به دلیل بالا بردن متابولیسم بدن در هضم غذا کمک می کند آب رسانی مناسب به بدن باعث می شود که مفاصل و عضله های شما روغن کاری شود و شما گرفتگی و رگ به رگ شدن کمتری داشته باشید.

نوشیدن مقادیر زیادی آب باعث می شود در مقابل آنفولانزا مقاومت کنید از سایر امراض مثل سنگ کلیه و سکته قلبی به دور باشید. از لیمو و آب برای درمان بیماری های تنفسی و مشکلات روده ای, دردهای آرتروز و.... استفاده می شود. هم چنین از فواید دیگر آب می توان به افزایش ایمنی بدن اشاره کرد.

برخی تحقیقات نشان داده نوشیدن مقادیر زیادی آب می تواند خطر ابتلا به بیماری های سرطانی را کاهش دهد. مثلا آب تمرکز سلول های سرطانی را در اوره را به دلیل رقیق کردن اوره کاهش می دهد لذا زمان تماس اوره با پوشش مثانه کاهش می یابد در نتیجه احتمال بروز سرطان کاهش می یابد.

زمانی که بدنتان احساس خوبی داشته باشد روح شما نیز احساس خوبی پیدا می کند.

زمان مناسب برای نوشیدن آب از دیدگاه طب سنتی زمانی است که احساس تشنگی می کنید وقتی بدن احساس کند که به آب نیاز دارد خود به خود این را خبر می دهد بنا بر این توصیه ها بر این است که هنگامی که احساس تشنگی می کنید حتما باید آب کافی را به بدنتان برسانید و سعی کنید یک ساعت قبل و بعد از غذا آب ننوشید چرا که در این فاصله زمانی باعث اختلال در هضم و جذب مواد غذایی می شود.

سارا زعفرانی عیلام