logo

انتخاب رشته

انتخاب آزمون

سایت علوم پزشکی: به نقل از وبدا، مصرف روزانه و منظم شیر و سایر فرآورده های لبنی با تاثیری که بر بافت های مخاط shirتنفسی فوقانی دارد، سبب کاهش التهاب و تاثیرات مخرب آلاینده ها بر بدن می شود. عضو انجمن تغذیه ایران گفت: مصرف شیر کم چرب، دوغ و ماست های پروبیوتیک بهترین مواد مغذی برای مقابله با آلاینده ها هستند که بهتر است خصوصا در هنگام مواجهه با آلودگی هوا، به میزان بیشتری در رژیم غذایی گنجانیده شود. اسفندیار افشون در رابطه با تاثیر کمبود ویتامین D در مواقع آلودگی ادامه داد: در روزهایی که میزان آلودگی هوا افزایش می یابد، پوست بدن توانایی کمتری برای جذب ویتامین D دارد و افرادی که کمبود کلسیم دارند، بیشتر در معرض خطر آلودگی با سرب قرار می گیرند.

این کارشناس ارشد تغذیه دانشگاه علوم پزشکی یاسوج تصریح کرد: شیر و لبنیات به دلیل دارا بودن فسفر، منیزیم و کلسیم، در هنگام آلودگی سبب خنثی شدن تاثیر منفی سموم می شود که بر همین اساس، مصرف روزانه دو تا سه واحد کم چرب از این مواد توصیه می شود.

سیب باعث خروج کامل سرب از بدن می شود

افشون در ادامه گفت: میوه سیب به دلیل دارا بودن "پکتین"، می تواند سبب خروج کامل سرب از بدن شود و به صورت سد دفاعی محکمی در مقابل این آلاینده عمل کند. وی در رابطه با سایر منابع غنی از پکتین گفت: پرتقال، لیمو، گریپ فروت، توت فرنگی، هویج و غلات سبوس دار نیز علاوه بر سیب حاوی این ماده غذایی هستند که  توصیه می شود در هفته، پنج بار استفاده شوند.