logo

انتخاب رشته

انتخاب آزمون

IMG21015629

5 کمبود غذایی شایع در آقایان شامل:1- ویتامینD:این ویتامین از ویتامین های محلول در چربی می باشد که برای سلامت استخوان‌ها ضروری است. علاوه بر این تحقیقات نشان داده اند کمبود ویتامینD احتمال بروز سکته قلبی را 80 درصد افزایش می دهد. به گفته محققان دانشگاه بوستون باید در هر میلی‌متر از خون  نانوگرم ویتامین Dوجود داشته باشد. اگر ویتامین D خون از این مقدار پایین‌تر بود باید 1400 واحد مکمل ویتامین D مصرف کرد.البته مکمل های تجاری می بایست با احتیاط مصرف گردد زیرا خطر مسمومیت با این ویتامین وجود دارد. این ویتامین را می‌توان در شیر گاو و عصاره‌ی سویا، ماهی ساردین، ماهی‌های قزل آلای سرخ، ماهی تن، تخم مرغ، جگر، گوشت گاو، پنیر، حبوبات آماده به مصرف غنی شده با DV برای ویتامین D و روغن جگر ماهی کاد یافت نمود. مهمترین منبع جذب ویتامین D خورشید است، پس در حدود 5 تا 10 دقیقه در زیر خورشید حمام آفتاب بگیرید (ترجیحاً بین ساعت 9 تا 11 صبح) تا به میزان مورد نیاز ویتامین Dی خود دست یابید. 2- منیزیم: یکی از ریز مغذی های اساسی برای بدن است که به عملکرد مطلوب اندام ها به خصوص سیستم قلبی عروقی کمک می کند. این عنصر در آرامش بخشی نیز موثر بوده و نقش بسیار مهمی در حفظ تعادل عصبی و ماهیچه ای دارد. منیزیوم تقریبا در همه سلول های بدن وجود داشته و در بیش از 300 واکنش آنزیمی سلول ها شرکت دارد. نیاز آقایان 19 تا 30 سال 400 میلی گرم در روز و آقایان 31 سال به بالا 420 میلی گرم در روز می باشد. بررسی‌ها نشان داده است که مردان معمولا دچار کمبود منیزیم هستند و تنها 80 درصد از 400 میلی‌گرم منیزیم مورد نیاز روزانه را دریافت می‌کنند. مصرف مواد غذایی حاوی منیزیم مانند لوبیا سفید یا 250 میلی‌گرم مکمل آن برای مردان توصیه می‌شود. 3- ویتامینB12 : یکی از ویتامین های محلول در آب بوده که کمبود آن منجر به کم خونی می گردد. ویتامین

ب 12 در مواد غذایی مانند گوشت، ماهی، میگو، شیر، ماست، تخم مرغ و مرغ یافت می شود. این ویتامین در غذاهای گیاهی وجود ندارد. علایم کمبود این ویتامین شامل: احساس ضعف، خستگی،رنگ پریدگی پوست بدن، خونریزی لثه و قرمز شدن زبان،معده درد و کاهش وزن،اسهال و یبوست است. برخی داروها مانند داروهای ضد دیابت مانع از جذب این ویتامین می‌شوند.

4- پتاسیم: پتاسیم یک یون مهم در بدن است، چون تغییرات جزئی آن می‌تواند action potentials را مختل کند و در نتیجه مشکلات عصبی و قلبی ایجاد می‌شود، سطح آن در خون به‌دقت تنظیم می‌شود. علائم کمبود آن در بدن شامل: خستگی، خواب آلودگی، ضعف عضلانی، یبوست، نامنظمی ضربان قلب و تأخیر در تخلیه معدی است. بهترین منابع غذایی پتاسیم؛ آرد سویا، لوبیا سفید، عدس، موز و اسفناج می‌باشد. ولی در بیشتر موادغذایی وجود دارد. رژیم غذایی غنی از کلسیم، پتاسیم و منیزیم و نیز محدود در سدیم باعث کاهش فشار خون بالا در افراد دچار فشار خون بالا می‌شود. بررسی‌ها نشان داده مردان تنها 60 تا 70 درصد از پتاسیم مورد نیاز روزانه خود را که حدود 4700 میلی‌گرم است مصرف می‌کنند.

5- ید: عنصر ید به ساختن هورمون های تیروئید در بدن کمک می کند. این هورمون ها، سلول ها و متابولیسم بدن را طبیعی نگه می دارند. نیاز روزانه بزرگسالان به ید 14/0میلی گرم می باشد. پس با رژیم غذایی مناسب بایستی نیاز روزانه ید را تامین کنید. این ماده‌ی معدنی در غذاهای دریایی مانند جلبک‌های دریایی، شاه ماهی و انواع ماهی‌های دیگر، تخم مرغ، گوشت قرمز و شیر گاو وجود دارد.

دکتر منیره ملکی