logo

انتخاب رشته

انتخاب آزمون

شغل افراد در ناباروری آن ها نقش موثری دارد.
به گزارش سایت علوم پزشکی؛ سعید آراسته متخصص اورولوژی ؛ گفت: ناباروری در آقایان گاهی علل ناشناخته ای دارد که شایع ترین علت قابل اصلاح آن واریکوسل است و با جراحی درمان می شود.
وی در خصوص عوامل ایجاد ناباروری درآقایان اظهار داشت: مسائل شغلی مثلا در کسانی که در محیط های گرم کار می کنند یا با فرآورده های شیمیایی مانند چرم یا چسب و دود ناشی از فلزات در ریخته گری ها برخورد دارند، می توان در ایجاد این عارضه تاثیر چشمگیری داشته باشد.
این متخصص اورولوژی بیان کرد: اساسا فرآیند تولید هورمون مردانه در محیط های گرم آسیب بیشتری می بینند، مثلا گذاشتن لپ تاپ بر روی پاها یا پوشیدن شلوارهای تنگ می تواند موجب بالارفتن دمای نسبی بدن شود، همچنین نشستن زیاد در محیط های گرم مانند سونا می تواند در برخی افراد موجب اختلال در باروری و در افراد مستعد به ناباروری این عارضه را تشدید کند.
آراسته تصریح کرد: برخی از بیماری های عفونی مانند اوریون که در کودکی در فرد ایجاد شده دربزرگسالی می تواند در روند باروری اختلال ایجاد کند.
وی عنوان کرد: عوامل محیطی مانند دود سیگار  و قلیان که بسیار فراگیر شده نقش مهمی در اشکالات باروری ایجاد می کند، همچنین مصرف مواد مخدر می تواند در تولید هورمون مردانه اختلال جدی ایجاد کند.
این متخصص اورولوژی افزود: برخی عفونت های که در دوران بزرگسالی ممکن است ایجاد شود، مانند عفونت های مجاری ادراری و تناسلی به صورت های مختلف می تواند منجر به ایجاد ناباروری شود.
آراسته گفت: برخی بیماری های مادرزادی یا عارضه های تحتانی که با درد ناگهانی و شدید ایجاد می شود با مراجعه سریع می تواند به درمان بیمار کمک شایانی کند.
وی اذعان کرد: برخی بیماری های سیستماتیک و فراگیر در افراد مانند برخی سرطان ها می تواند در عملکرد باروری آقایان اختلال ایجاد کند. همچنین شیوه درمان این بیماری ها مانند شیمی درمان و پرتو درمانی موجب تشدید عوارض ناباروری می شود.
این متخصص اورولوژی اظهار داشت: بسیار اهمیت دارد که فردی که به سرطان و بیماری های فراگیر مبتلا می شود قبل از شیمی درمانی و پرتودرمانی برای فریز اسپرم اقدام کند زیرا ممکن است پس از این درمان ها قدرت بارکری را از دست دهد.
آراسته بیان کرد: در برخی موارد نادر افراد به دلیل اختلال در ساختار ژنتیک و کروموزوم ها دچار اختلال در باروری می شوند که درمان سخت و گاه غیرممکن دارند.
وی بیان کرد: بیش از 90 درصد موارد اختلال در باروری آقایان قابل درمان هستند که با اصلاح سبک زندگی مانند بهبود شرایط تغذیه ای، افزایش فعالیت بدنی و اجتناب از فعالیت های آسیب رسان ممکن می شود.
این متخصص اورولوژی در خصوص اهمیت اصلاح تغذیه برای درمان ناباروری اظهار داشت: آقایان باید از تمام گروه های مواد غذایی استفاده بکنند، همچنین مصرف پروتئین کافی مواد غذایی مانند گوشت و لبنیات و استفاده فراوان از میوه ها و سبزیجات باعث بهبود روند باروری می شود.