logo

انتخاب رشته

انتخاب آزمون

علی رغم قوانین موجود امروز يکشنبه (7 خرداد ماه 96) جمعي از پاتولوژيست‌ها و دانش آموختگان علوم آزمايشگاهي در مقابل مجلس شوراي اسلامي تجمع کردند که هر کدام از اين 2 گروه هدف متفاوتي را دنبال مي‌کردند. پاتولوژيست‌ها نسبت به تصویب قانون اعتراض خود را اعلام نموده و دانش آموختگان رشته‌هاي علوم آزمايشگاهي براي تشکر از اين اقدام وزير بهداشت تجمع کرده و معتقد هستند عدم اجراي اين قانون از سال 67 تاکنون با فشار برخي گروه ها به تاخير افتاده است. این تجمعات در حالی است که دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی و دبیرخانه شورای آموزش علوم پایه پزشکی، بهداشت و تخصصی وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی طی اطلاعیه ای بر لزوم طی دوره تکمیلی تخصصی برای توانمندسازی متخصصین رشته های علوم آزمایشگاهی تاکید و اظهار داشتند برگزاری این دوره می تواند نیاز کشور به افراد مناسب برای مسئولیت آزمایشگاهها را در شبکه ارائه خدمات سلامت کشور برطرف نماید. متن این اطلاعیه بدین شرح است:

طبق تبصره 2 ماده 4 قانون نحوه اداره آزمایشگاهها مصوب مجلس شورای اسلامی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ملزم به ارتقای توانمندی دانش آموختگان دوره های تخصصی رشته های تحصیلی علوم آزمایشگاهی، با برگزاری دوره های تکمیلی تخصصی بوده و چارچوب نحوه برگزاری این دوره ها توسط وزارت بهداشت تدوین شده است.

طبق این مصوبه و با بررسی های کارشناسی به عمل آمده، افرادی که در یکی از رشته های علوم آزمایشگاهی بالینی شامل ایمنی شناسی، انگل شناسی پزشکی، باکتری شناسی پزشکی، بیوشیمی بالینی، ژنتیک پزشکی، میکروب شناسی پزشکی، قارچ شناسی پزشکی، ویروس شناسی پزشکی، هماتولوژی آزمایشگاهی و بانک خون دارای دکترای تخصصی (PhD ) و یا تخصص بوده و پس از فراغت از تحصیل دارای حداقل 4 سال سابقه کار در رشته تخصصی خود باشند، مجاز خواهند بود در صورت قبولی در آزمون کتبی و مصاحبه وارد دوره تکمیلی شوند.

سوالات آزمون کتبی از مباحث تشخیص آزمایشگاهی بالینی کتب مرجع هریک از رشته های فوق الذکر و آزمون مصاحبه مبتنی بر سوابق شغلی و علمی داوطلبان خواهد بود. در طی دوره نیز افراد ملزم به طی کلیه دروس تئوری و عملی مرتبط می باشند.

در تجمع امروز علی رغم شعارهای توهین آمیز پاتولوژیست ها شعار ها و بنر های ‌PhD ها در راستای احترام متقابل و حمایت از قانون و عدالت بود. این تجمع گرچه پس از سال ها تصویب قانون و عدم اجرای آن صورت گرفت ولی نور امیدی در دل فارغ التحصیلان علوم آزمایشگاهی روشن شده است.  

photo 2017 05 28 12 51 55