logo

انتخاب رشته

انتخاب آزمون

سایت علوم پزشکی: به نقل از فارس علیرضا پورجاوید افزود: در رابطه با تعادل سه عضو مهم در بدن وجود دارد که عبارتند از مخچه، چشم و گوش و در صورتی که هر کدام از این اعضا دچار آسیب شوند منجر به ایجاد مشکل در سیستم تعادل می‌شود. آنچه از نتایج تحقیقات به دست آمده، 60 تا 70 درصد سرگیجه‌ها ناشی از وجود مشکلات در سیستم شنوایی هستند.

وی گفت: در صورت مواجهه با سرگیجه‌های طولانی مدت بهتر است در مرحله اول به متخصصان مغز و اعصاب و سپس به متخصصان چشم و در نهایت متخصصان گوش و حلق و بینی مراجعه شود و پس از معاینات اولیه و در صورت لزوم، بیماران مربوطه جهت انجام ارزیابی‌های تخصصی به کارشناسان شنوایی شناسی ارجاع خواهند شد.

کارشناس ارشد شنوایی شناسی مهمترین مشخصه سرگیجه‌هایی با منشا نقص در سیستم شنوایی را تکرارپذیر بودن آنها عنوان کرد و افزود: در اغلب سرگیجه‌هایی که منشا گوشی ندارند، بعد از مدتی سرگیجه فرد برطرف شده و دیگر تکرار نخواهد شد. وی افزود: از دیگر مشخصات سرگیجه‌های با منشا گوشی می‌توان به احساس حالت چرخش اشاره کرد و این حالت به گونه‌ای است که فرد احساس می‌کند محیط اطراف با خود وی در حال چرخش هستند و در واقع این علامت با مواردی نظیر سیاهی رفتن چشم‌ها، منگی و سنگینی سر که به دلایل دیگری رخ می‌دهند تفاوت دارد.

وی علت این نوع سرگیجه‌ها را تغییر فشار یا جابجایی مایعات داخل گوش ذکر کرد و گفت: این امر به دلایل مختلفی از جمله ابتلا به فشار خون بالا، رژیم‌های غذایی پرنمک، هرگونه ضربه به سر یا تصادف و هم چنین حساسیت‌های غذایی نسبت به برخی مواد مثل قهوه، چای پر رنگ و یا نوشابه‌های گازدار ایجاد می‌شود. پورجاوید از استرس‌های عصبی به عنوان مهمترین علت در ایجاد تاثیرات سوء بر مایعات داخل گوش یاد کرد و اظهار داشت: استرس‌های عصبی که متاسفانه امروزه در زندگی افراد بسیار شاهد آن هستیم از جمله مهمترین عوامل بر هم خوردن فشار مایعات داخل گوش است که غالبا به علت کار زیاد،‌ خستگی و کم خوابی اتفاق می‌افتد.

وی درمان این نوع سرگیجه‌ها را منوط به شناخت عامل اصلی ایجاد کننده آن دانست و تصریح کرد: در این گونه موارد غالباً سعی بر کنترل عارضه است و درمان قطعی و کامل عارضه چندان میسر نیست و در واقع با کنترل عوامل برهم زننده فشار مایعات داخل گوش، سرگیجه نیز کنترل می‌شود؛ اما در صورت تکرار شرایط قبل، ممکن است سرگیجه نیز مجددا آغاز شود. دبیر اجرایی یازدهمین کنگره شنوایی شناسی ایران با اشاره به سه حیطه مطرح شده در این کنگره شامل تشخیص، توانبخشی حفاظت و پیشگیری از ضایعات شنوایی گفت: در این کنگره که از 26 تا 28 اردیبهشت ماه سال جاری در سالن علامه امینی دانشگاه تهران برگزار می‌شود، بیش از 80 مقاله به صورت پوستر و سخنرانی ارائه می شود.