logo

انتخاب رشته

انتخاب آزمون

سایت علوم پزشکی: به نقل از فارس، بهرام بادامچی در مورد تأثیر سرما بر سردردهای سینوزیتی اظهار داشت: هر بینی 3 شاخک دارد و شاخک‌های میانی قسمت اصلی ماجرا هستند و کوچک و بزرگ بودن یا پرانتزی شکل بودن شاخک‌های میانی بر تخلیه سینوس‌ها تاثیر می‌گذارد. وی به عارضه کونگابلوزا اشاره کرد و گفت: در این عارضه شاخک‌های بینی بزرگ می‌شوند و هوا در آن تجمع می‌یابد. با وزش باد سرد این شاخک‌ها منقبض می‌شوند و از طرفی دریافت کننده‌های(receptor) اطراف مخاط بینی تحریک می‌شود که همین عامل سبب می‌شود که سردرد میگرنی عود کند.

این متخصص گوش و حلق و بینی اظهار کرد: سردرد میگرنی سردردی بهانه‌ای است که با رژیم غذایی و در دوران قاعدگی خانم‌ها سبب سردرد می‌شود و باد سرد محرک آن است. وی گفت: همچنین جریان هوای سرد ضربان مژه‌های داخل سینوس‌ها را کاهش می‌دهد و ترشحات سینوسی به کندی صورت می‌گیرد که این مسئله هم سبب عود سینوزیت می‌شود.

وی راهکار درمانی را مراجعه به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی عنوان کرد و گفت: پزشکی متنخصص با آندوسکوپی تشخیصی بینی و سینوس ماهیت شاخک‌ها و رنگ مخاط را تشخیص می‌دهد چرا که با معاینه معمولی تشخیص داده نمی‌شود و اگر فرد زمینه آلرژیک داشته باشد آن را بررسی می‌کند تا درمان شود. بادامچی تاکید کرد: اگر بیمار به عمل نیاز داشته باشد با بریدن شاخ‌ها و تخلیه آن این عارضه درمان می‌شود و پس از عمل معمولاً سردرد افراد بهبود می‌یابد.