logo

انتخاب رشته

انتخاب آزمون

 در مراسم تجلیل از پدر فیزیوتراپی ایران، «ایجاد دکترای حرفه‌ای فیزیوتراپی» به عنوان مهم‌ترین مطالبه این گروه پزشکی مطرح شد.  به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دکتر لاری‌پور در مراسم تجلیل از پیشکسوت فیزیوتراپی که امروز در سازمان نظام پزشکی برگزار شد، با ابراز خرسندی ازشور و نشاط موجود در عرصه فیزیوتراپی گفت: امروزه درمان بیماری‌ها به سمت درمان‌های غیر دارویی پیش می‌رود.  وی با اشاره به مطالبات جامعه فیزیوتراپ کشور افزود: در کشور ما با توجه به مسن شدن سن جمعیت، روند بیماری‌ها نیز به سمت بیماری‌های عضلانی و مفصلی سیر می‌کند. بنابراین باید به مطالبات جامعه فیزیوتراپی کشور توجه کرد که مهم‌ترین این خواسته‌ها ایجاد دکترای حرفه‌ای برای فیزیوتراپ‌هاست.

 لاری‌پور در همین خصوص اظهار کرد: نکته دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد، این است که اگر خدمت یکسانی توسط دو قشر متفاوت جامعه پزشکی ارائه می‌شود، باید تعرفه یکسانی برای آن در نظر گرفته شود. امیدواریم به بحث تعرفه‌های فیزیوتراپی در سازمان نظام پزشکی و شورای عالی بیمه توجه شود. پزشکی شامل دو بخش مهارت و دانش است، اما متاسفانه در کشور ما مهارت پزشکی مغفول مانده و فقط به دانش آن توجه شده است. ما از مهارت طب زیاد حرف می‌زنیم، اما بر این اساس عمل نمی‌کنیم.  وی ادامه داد: اساس طب این است که باید به همه ابعاد بیماران توجه شود نه اینکه فقط بیماری او را ببینیم. بنابراین باید پزشکی تربیت شود که نه فقط به بیماری بلکه به ابعاد دیگر بیمار نیز توجه کند. فیزیوتراپ‌ها از جمله کسانی هستند که این کار را انجام داده و علاوه بر بیماری مریض، سایر ابعاد روحی و جسمی او را نیز می‌بینند.

در ادامه این مراسم دکتر محمدمهدی قیامت، رییس انجمن بیهوشی با بیان اینکه فیزیوتراپی و بیهوشی در بحث درد با یکدیگر هم دردند و دردهای مزمن می‌تواند جایگاه مشترکی برای این دو گروه باشد و با اشاره به بحث دکترای حرفه‌ای، گفت: دکترای حرفه‌ای یک دوره گرفته شد، اما بعد از آن متوقف شد؛ به این صورت که در حال حاضر از هر هفت نفر فیزیوتراپ یک نفر باید برای ادامه تحصیل به کشورهایی نظیر پاکستان برود. اما این در حالیست که سطح علمی این کشورها از ایران پایین‌تر است. چرا باید 80 کشور دکترای حرفه‌ای تربیت کنند اما در کشور ما این مساله مصوب و یک دوره انجام شود و بعد از آن متوقف شود؟ جایی که نتوانیم مشکلات‌مان را با مذاکره حل کنیم، قانون مشکلات‌مان را حل می‌کند.

 در این مراسم که برای تقدیر از پیشکسوت فیزیوتراپی کشور تدارک دیده شده بود از دکتر محسن هاشمی به عنوان اولین کسی که رشته فیزیوتراپی را وارد ایران کرده تجلیل شد. این پیشکسوت فیزیوتراپی در سخنرانی خود ابتدا یک دقیقه سکوت به احترام شهدای هشت سال دفاع مقدس را درخواست کرد و سپس از اولین فیزیوتراپیست‌های ایران یاد کرد و گفت: وظیفه دارم در پنجاهمین سال تاسیس انجمن از کسانی مثل حسین قوام، ثریا سپاسی و... که برای ایجاد این انجمن تلاش‌های بسیاری کردند، یاد کنم.  هاشمی ضمن تشکر از همکاران خود و نظام پزشکی، پنجاهمین سال تاسیس انجمن را به یک سمفونی مملو از شعور تشبیه کرد و افزود: در طی این مدت خسته نشدم؛ چرا که همکاران فیزیوتراپیست به من امید بسته و اعتماد کرده بودند.