logo

انتخاب رشته

انتخاب آزمون

سایت علوم پزشکی (92/10/30)خواب آلودگی زمانی مشکل تلقی می شود که علی رغم خواب کافی در شب یعنی 6 تا 8 ساعت برای مدت یک هفته یا بیشتر به دفعات خواب آلوده شوید و سطح هوشیاری شما را کاهش دهد .همچنین نیاز به خواب در افراد مختلف فرق می کند و معمولاً بطور متوسط نیار به خواب در شبانه روز 8 ساعت می باشد.اگرفردی کمتر از 8 ساعت می خوابد و علائمی مثل تحریك پذیری ، خواب آلودگی ، احساس كوفتگی و كاهش اشتها نداشته باشد در وی ان میزان خواب طبیعی محسوب می شود.
از عواملی که باعث خواب آلودگی می شود می توان به وجود بی نظمی در برنامه خواب ، هرعفونت ویروسی ، آلرژی و بیماری هایی که در خواب اختلال ایجادمی کنند اشاره کرد که شایع ترین آنها سرماخوردگیو آنفلوآنزا است همچنین داروها.داروهایی كه باعث ایجاد بی خوابی می شوند عمدتآ از گروه آمفتامینها و مشتقات آنها هستند كه مورد مصرف بسیار كمی آنهم تحت شرایط كنترل شده وزیر نظر پزشك تجویز می شوند و مطلقآ استفاده عمومی ندارند .این دارو ها عمدتآ مورد سوء مصرف قرار می گیرند و قرص های اكستازی هم مشتقات همین ماده هستند.بنابراین به هیچ وجه مصرف دارو به منظور کم کردن مقدار خواب توصیه نمی گردد و این دارو ها عوارض بسیاری از جمله قلبی ،و روحی - روانی دارند .از جمله دیگر موادی كه باعث بی خوابی می شوند تركیبات متیل گزانتینها هستند كه در چای و قهوه و بخصوص قهوه وجو دارند. با مصرف معمول آنها قدری می توان بی خوابی ایجاد كرد.ولی تاثیرآن نیز طولانی مدت و بصورت دایمی نیست یعنی باعث کاهش کلی میزان خواب فرد نمی شود . یکی دیگر علل خواب آلودگی نارکولپسی است که بدن تمایل به خوابیدن عمیق و کوتاه بدون مقاومت دارد که در این حالت خواب آلودگی شدید و بیش از حد روزانه بعد از خواب کافی شب وجود دارد.از علل روحی مهم می توان افسردگی را نام برد که در این افراد 3 برابر بیشتر از افراد عادی نیاز خواب وجود داردindex.

میزان نیاز به خواب در افراد با هم متفاوت می باشند . خواب کافی در بعضی افراد کمتر از 7 ساعت است و بعضی هم بیش از 9 ساعت خواب نیاز دارند . خواب فرد باید به اندازه ای باشد که بعد از بیدار شدن از خواب فرد سرحال باشد . البته اگر فرد بیش از نیاز خود هم بخوابد سبب ایجاد حالت کسلی خواهد شد. سعی کنید که ورزش را در برنامه خود داشته باشید . از خوابیدن بدون برنامه پرهیز کنید . بیش از مقدار مورد نیاز نخوابید و با بیدار شدن از خواب از تخت خواب بیدار شوید . برای اینکه مقدار خواب خود را به حد متعادلی برسانید می توانید به تدریج میزان آنرا کاهش دهید . مثلا طی یک برنامه منظم هر بار 15 دقیقه از خواب خود کم کنید تابه مقدار متناسبی برسید که با آن احساس راحتی داشته باشید . البته اگر مقدار خواب خود را به کمتر از میزان مورد نیاز بدنتان برسانید ممکن است بر روی عملکرد تان اثر منفی داشته باشد . سعی کنید برنامه درس و مطالعه خود را هم منظم کنید و بر اساس برنامه منظمی مطالعه داشته باشید . با استفاده از یک برنامه منظم می توانید بهترین استفاده را از اوقات خود داشته باشیدعلل مختلفی می تواند سبب افزایش میزان خواب در فرد شود. بیماریهای سیستمیک مانند کم کاری تیروئید ، کاهش و یا افزایش سطح قند خون ، کم خونی، افزایش سطح اوره خون ، افزایش سطح کلسیم خون ، اختلالات کبدی، کاهس اکسیژن خون بدلایل مختلف ، بیماریهای عفونی مانند انفلوانزا ، و گاه افسردگی می تواند سبب تغییر در الگوی خواب فرد شود . بنابراین در این موارد لازم است ابتدا بررسی های مختلف در خصوص علت ایجاد این وضعیت انجام شود و با توجه به نتایج این بررسی ها درمان مناسب انجام شود . به همین دلیل پیشنهاد می کنم برای بررسی به متخصص مغز و اعصاب مراجعه نمایید .