logo

انتخاب رشته

انتخاب آزمون

سایت علوم پزشکی به نقل از انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران: دبیر انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران با اشاره به اینکه ارائه خدمات ماساژ در مراکز غیر مجاز سبب تشدید بیماری و حتی ایجاد عوارض اسکلتی و عضلانی و روحی می‌شود، گفت: ماساژ درمانی در صورت استفاده مناسب ایمن و مفید است. 

سید احمد رئیس السادات با بیان این مطلب اظهار داشت: ماساژ یک روش درمانی مفید و نسبتاً ایمن است که در صورت استفاده منطقی و کاربرد تکنیک‌های مناسب و به شرط انجام توسط افرادی که صلاحیت علمی، عملی و اخلاقی انجام آن را دارند می‌تواند اثرات موثری بر سلامت جسمی و روانی افراد سالم و بیمار داشته باشد.

وی افزود: ماساژ یک واژه کلی است که برای دستکاری‌های مشخصی از بافت نرم بدن به کار می‌رود و شامل یک گروه از فرایندهای است که معمولاً با حرکت سطحی ملایم، ضربه زدن و فشردن دست روی بافت‌های خارجی بدن می‌شود.

رئیس السادات در مورد موارد کاربرد کلی ماساژ گفت: از ماساژ به منظورهای درمانی، درمان‌های تسکینی یا سایر کاربردهای بهداشتی استفاده می‌شود و ممکن است اثرات درمانی آن سبب بهبود عملکرد سیستم عصبی و عضلانی، گردش خون و سیستم لنفاوی و حتی سیستم ایمنی بدن شود.

وی ادامه داد: تاریخچه استفاده از ماساژ و سایر انواع درمان‌های دستی به بیش از 3 هزار سال قبل از میلاد مسیح بر می‌گردد و در این زمینه اسنادی مرتبط از کشورهای چین، هند، یونان و حتی شواهدی از استفاده آن در طب سنتی و اسلامی در زمان ابن سینا در دست است.

رئیس السادات تصریح کرد: در حال حاضر ماساژ درمانی یک روش علمی و آکادمیک است به طوریکه در برخی از کشورها رشته دانشگاهی آن در دوره‌های کارشناسی تا دکترا تدریس می‌شود و در ایران بیشترین افرادی که از لحاظ علمی و عملی روی ماساژ درمانی تسلط دارند فیزیوتراپیست‌ها هستند.

وی گفت: پزشکان متخصص طب فیزیکی و توانبخشی از ماساژ دستی جهت آماده سازی بافت‌ها برای انجام درمان‌هایی مثل مانیپولاسیون (دستکاری) ستون فقرات یا مفاصل اندام‌ها یا انجام ورزش درمانی استفاده می‌کنند.

این متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در خصوص نحوه و مکانیسم این روش درمانی گفت: مکانیسم قطعی تاثیرات ماساژ و ماساژ درمانی هنوز شناخته نشده است ولی ممکن است بر حسب نوع و کاربرد ماساژ و نیز سطحی و یا عمقی بودن آن مجموعه‌ای از اثرات مکانیکی، بازتابی(رفلکسی)، عصبی و روانی در آن دخیل باشد و در مجموع هدف کلی از ماساژ های درمانی ایجاد آرامش(ریلکسیشن)، بر طرف کردن تنش عضلات، کاهش درد، افزایش قابلیت حرکت بافت نرم و بهبود گردش خون است.

دبیر انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران در مورد پایه علمی ماساژ درمانی افزود: شواهد علمی قابل توجهی به نفع تاثیرات مثبت ماساژ درمانی در درمان اظطراب و استرس، درد مفاصل، لنف ادم (تورم اندام‌ها ناشی از تجمع لنف)، برخی از انواع کمر دردهای مکانیکی، آسیب رباط ها( تاندون‌ها) و حتی اختلالات خواب وجود دارد.

رئیس السادات بیان داشت: همچنین برخی تحقیقات نشان داده‌اند که می‌شود از ماساژ درمانی به عنوان درمان کمکی و فرعی (و نه علاج قطعی) در مبتلایان به دردهای مزمن، برخی آسیب‌های ورزشی، سردرد، مراقبت‌های سوختگی و حتی کاهش درد در برخی انواع سرطان بهره گرفت اما نکته مهم این است که در موارد مذکور ماساژ به هیچ وجه جایگزین درمان‌های علمی معمول و مرسوم نیست.

دبیر علمی سمپوزیوم درمان‌های دستی در بیماری‌های اسکلتی و عضلانی در مورد عوارض و خطرات و ملاحظات حین ماساژ گفت: در صورت استفاده مناسب و به جا در کل ماساژ یک روش درمانی نسبتاً ایمن و کم خطر است.

وی افزود: انجام ماساژ بر روی نواحی سرطانی، التهاب عفونی بافت نرم (سلولیت) و التهاب عروق لنفاوی (لنفانژیت) مطلقا" ممنوع است. همچنین از انجام ماساژ عمقی بر روی نواحی که اخیراً دچار ضربه (تروما) و خونریزی شده‌اند باید پرهیز کرد.

رئیس السادات ادامه داد: در مورد بیمارانی که تحت درمان با داروهای ضد انعقادی هستند باید از روش‌های ملایم و سطحی تر ماساژ و آن هم با احتیاط بهره جست اما انجام ماساژ عمقی بر روی نواحی شناخته شده عمقی وریدی ممنوع است و در آخر اینکه ماساژ در مبتلایان به ارتروز و پوکی استخوان شدید نیز باید با ملایمت انجام شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: نکته بسیار مهم و حائز اهمیت این است که با توجه به اینکه فرد ماساژدهنده به عنوان یک درمانگر باید موارد کاربرد صحیح، موارد ممنوعیت ماساژ، احتیاطات نوع و تکنیک مناسب را بداند و ارائه خدمات ماساژ در مراکز غیر مجاز ممکن است سبب تشدید بیماری بیماران و حتی ایجاد عوارض اسکلتی و عضلانی و روحی روانی شود لذا به هیچ وجه انجام ماساژ توسط افراد متفرقه و فاقد صلاحیت علمی را در مورد بیماران توصیه نمی‌کنیم.