جستجو در سایت:

                  

سایت علوم پزشکی 92/10/30 از دست رفتن آب بدن را دي هيدريشن مي نامند كه علت خشك شدن پوست است . براي حل كردن اين مشكل ابتدا بايد علت اصلي آن را فهميد. چندين فاكتور در خشك شدن پوست موثرند از جمله محيط،آب و هوا، موقعيت سلامتي و يا نوع زندگي . بعضي از آنها به آساني قابل علاج هستند ولي بعضي ديگر زمان و تلاش بيشتري را براي درمان نيازمندند .index
براي جلوگيري از دي هيدريشن يا از دست دادن آب بدن بايد حداقل روزانه 8 ليوان آب بنوشيد.تقريبا 1990 گرم آب و بيشتر در هواي واقعاً گرم .اگردر روز به اندازه كافي آب ننوشيد از دست رفتن آب بدن شما شروع مي شود . اين 8 ليوان شامل ديگر نوشيدنيها مثل چاي، قهوه، آبميوه و شير كه در طول روز مي نوشيد نمي شود. حتي بعضي از آنها خشكي پوست شما را بيشتر كرده و يا موجب آكنه مي شود .شرايط هواي غير طبيعي سيستمهاي گرمايشي و سرمايشي در خانه يا محل كار هوا را با رفع كردن رطوبت خشك نگه ميدارد و باعث خشكي پوست شما مي شود. براي حل كردن اين مشكل مي توان از دستگاههاي رطوبت زا در محيط خانه يا محل كار استفاده كرد. دستگاههاي رطوبت زا را هم چنين ميتوان در حمام نصب كرد تا رطوبت را در هواي خانه حفظ كند . اما اين راه كمي گران است . راه موثر ديگر براي حفظ رطوبت خانه پر كردن چندين ظرف از آب و قرار دادن آنها در قسمت هاي مختلف خانه است كه وقتي سطح آب آنها پايين آمد بايد آنها را دوباره از آب پر كرد.
استفاده بيش از اندازه از لايه بردارها نيز مي تواند پوست را كاملا خشك كند وآن را متمايل به قرمز كرده و زبر و خشن نمايد . كه درمان آن كاهش استفاده از لايه بردارها و استفاده از كرمهاي مرطوب كننده گياهي است .قبل از استفاده از محصولات مراقبت كننده از پوست حتما بايد با يك متخصص پوست مشورت نماييد . از آنجايي كه امروزه محصولات مراقبت كننده از پوست در بازار به وفور يافت مي شود بايد در انتخاب آن حساسيت زيادي داشته باشيد و موثرترين دارو را انتخاب كنيد . هم چنين كرمهاي آرايشي كه به صورت پودر يا مايع هستند بايد پوست را تقويت كرده و باعث خشكي بيشتر آن نشوند. اگر بعد از استفاده از يك كرم يا پودر آرايشي متوجه خشكي پوست خود شديد آن را با كرم آرايشي ديگري با رطوبت بالاتر و جذب روغن كمتر تعويض كنيد .داروهاي زيادي در بازار وجود دارند كه باعث از دست دادن آب بدن مي شوند . اگر اين داروها واقعاً براي بدن شما لازم نيستند مثلا به عنوان مكمل استفازه مي شوند و براي درمان يك بيماري جدي نيست استفاده از آن را متوقف كنيد.
بعضي از بيماريها نيز باعث از دست رفتن آب بدن ميشوند مثل تب و سرطان .تب عامل نگهدارنده آب را سست كرده و باعث از دست رفتن آب بدن مي شود .مسافرت كردن با هواپيما نيز باعث خشك شدن پوست مي گردد . از آنجا كه هواي داخل هواپيما مخصوصاً در ارتفاعات بالا مثلا 30000 پايي خشك است بايد قبل از بلند شدن هواپيما از كرم مرطوب كننده استفاده كنيد .
تقويت كردن پوست با يك محلول حاوي جذب كننده رطوبت و يابه عبارت ديگر خالص كننده آب است مي تواند پوست شما را در طول پرواز مرطوب نگه دارد.آلودگيها نيز نقش مهمي در خشكي پوست بازي مي كتتد . شما بايد يا منبع آلودگي را متوقف كنيد و يا از پوستتان در برابر آن محافظت نماييد .نوشيدن الكل نيز باعث خشكي پوست مي شود . چون الكل باعث دفع زياد ادرار شده و دفع ادرار، آب را از بدن بيرون ريخته و سطح آب بدن پايين مي آيد.اگرنوع پوست شما خشك است بايد از نوشيدن الكل خودداري كنيد .
سيگار كشيدن نيز همين اثر را بر بدن دارد. سيگار كشيدن باعث خشك شدن بدن چه دروني و چه بيروني شده كه هم خود فرد و هم اطرافيان او را تحت تاثير قرار مي دهد .نوشيدن ليموناد بطور مرتب و يا گهگاه موجب از دست رفتن آب بدن مي شود. اين نوشيدني حاوي سديم است كه باعث ترشي مي شود. پس بايد از خوردن ليموناد اجتناب كرده و ميزان دريافت آب خالص را افزايش دهيد . نوشابه هايي كه دي اكسيد كربن در آن حل شده است هم چنين اسيد بالايي دارند بنابراين از نوشيدن اين مايع پر حباب جلوگيري كنيد.
يك استراحت خوب در طول شب به نگهداري رطوبت پوست كمك مي كند كه حداقل بايد 6تا8 ساعت باشد .
از خوردن نشاسته، شكر سفيد، غذاهايي كه ارزش غذايي كمي دارند، سيب زميني سرخ كرده و چيپس سيب زميني خودداري كنيد تا آب بدن خود را از دست ندهيد .علاوه بر اينها دلايل متعدد ديگري نيز در خشكي پوست دخيل هستند كه به زندگي روزمره شما بستگي دارد كه اگر شما از همه آنها آگاه شويد مي توانيد از خشك شدن پوست خود جلوگيري كنيد كه اين خود مستلزم تغيير دادن عادتهاي روزانه تان است .
درمان خشكي پوست
بعد از اينكه نحوه زندگي و محيط اطرافتان را تغيير داديد اينك زمان درمان بيماري شماست كه در اينجا چند پيشنهاد براي شما مي آوريم :
درمان خشكي پوست با مراقبت روزانه از پوست بطور كامل و صادقانه شروع مي شود. روزانه 2 بار صبح و عصر پوست خود را تمييز و مرطوب كنيد .
براي درمان خشكي پوست از ماسكي استفاده كنيد كه روي پوست مرطوب بماند. مطمئن شويد ماسك شما تا زمانيكه روي پوستتان است شروع به خشك شدن نميكند .
از لايه بردارهاي ملايم كه سلولهاي مرده پوست را در خود حل مي كند و بتدريج و به طور مرتب پوست را لايه برداري مي كند استفاده كنيد .
رطوبت پوست خود را با استفاده از مرطوب كننده هاي طبيعي و گياهي افزايش دهيد مثل روغنهاي بدون رنگ ماهي يا كوسه و هم چنين گليسيرين .
از ضد آفتابها با SPF مناسب و مرطوب كننده استفاده كنيد بخصوص موقع بيرون رفتن از خانه . هم چنين از كرمهاي آرايشي كه رطوبت را حفظ مي كند استفاده كنيد .
هر روز كپسول يا مايع روغن ماهي كه شامل اسيدهاي چرب ضروري و يا روغن دانه كتان هستند استعمال كنيد. زيرا روغن ماهي پوست را نرم و انعطاف پذير مي كند . ميزان استفاده از آن در هر روز 2 قاشق سوپخوري مي باشد.
روزانه 5 تا 10 بار و يا حداقل با هر وعده غذايي از ميوه ها و سبزيهاي تازه استفاده كنيد. استفاده از ميوه هايي مثل موز و پرتقال براي درمان خشكي پوست بسيار مناسب است .

 azmoon site

 

 

ورود کاربران

به جمع خانواده بزرگ علوم پزشكي خوش آمديد

افراد انلاين

ما 180 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

Go to top