logo

انتخاب رشته

انتخاب آزمون

سایت علوم پزشکی(91/5/10): بنقل از فارس، رئیس مرکز سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت گفت: بیشترین مشکل ما در دهک‌های بالای جامعه یعنی قشر ثروتمند است که یا ازدواج نمی‌کنند یا تأخیر در فرزندآوری دارند و نهایتاً یک فرزند دارند.به طوری که میانگین سن ازدواج در کشور 7 تا 10 سال افزایش یافته است. محمد اسماعیل مطلق پیش از ظهر امروز در حاشیه همایش روز جهانی تغذیه با شیر مادر در جمع خبرنگاران اظهار داشت: اکنون برای متعادل نگه‌داشتن رشد جمعیت چند مشکل داریم که اگر دولت و مردم همگی کمک کنند مشکلات حل شده و سلامت جامعه تضمین می‌شود.

وی تأکید کرد: افزایش سن ازدواج یکی از مشکلات پیش روی ماست و سن ازدواج 7 تا 10 سال افزایش یافته و به 27 سال رسیده است که باید در این راستا ازدواج در سنین پایین را ترویج دهیم.

به گفته مطلق بهترین سن بارداری 20 تا 35 سال است چرا که زنان چه از نظر فیزیولوژیک و آناتومی در این سن در بهترین شرایط قرار دارند و با حداقل عوارض بارداری نوزاد سالمتری را به دنیا می‌آورند.

وی اذغان داشت: عملاً با افزایش سن ازدواج سن بارداری نیز 7 سال عقب‌تر می‌رود که در سلامت مادر و جنین نیز تأثیر‌گذار است.البته غربی‌ها طبق آخرین مطالعاتی که داشته‌اند آخرین سن  مناسب بارداری را 25 سال عنوان کرده‌اند ولی ما همان 20 تا 35 سال را اعلام می‌کنیم. رئیس مرکز سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت تأخیر در فرزندآوری را از دیگر مشکلات فراروی رشد جمعیت خواند و گفت: حتی زوجینی که به موقع ازدواج می‌کنند فرزندآوری پس از ازدواج را به تأخیر می‌اندازند در صورتی که اگر این فاصله طولانی نباشد سلامت مادر و نوزاد بهتر تأمین می‌شود.

خانواده‌ها رو به تک فرزندی آورده‌اند

وی تک فرزندی را مشکل دیگر دانست و افزود: اکنون اکثر خانواده‌ها رو به تک فرزندی آورده‌اند که در آینده برای سلامت فرزند مشکل‌ساز است اگر چه خانواده می‌خواهد بهترین تحصیلات، پزشک و امکانات را برای فرزندش مهیا کند اما اگر این فرزند به سن 20 سالگی برسد پدر و مادر سالمند می‌شود و فرزند در جامعه تنها می‌ماند.

مطلق گفت: در کشورهای غربی هم با بررسی‌هایی که صورت گرفته جامعه‌شناسان معتقدند تک فرزندی از نظر روحی و روانی برای فرد مشکل‌ساز است.

مشکل ما رشد جمعیت در دهک‌های بالای جامعه است

وی به خانواده‌ها توصیه کرد تا سعی کنند با یک برنامه‌ریزی دقیق بیش از یک فرزند داشته باشند چرا که اکنون در دهک‌های بالای جامعه یعنی افرادی که از نظر اقتصادی مشکلی ندارند. این قشر یا ازدواج نمی‌کنند یا دیر ازدواج می‌کنند یا فرزند‌آوری‌شان با تأخیر است و در نهایت تک فرزند هستند. وی در پاسخ به اینکه چقدر زیر ساخت‌ها برای افزایش جمعیت آماده است گفت: از آنجایی که ما در وزارت بهداشت سلامت جمعیت را برعهده داریم می‌‌توان گفت با اجرای پزشک خانواده هیچ مشکلی در زمینه سلامت خانواده برای فرزندآوری نداریم.

مطلق با ارائه آماری شاخص کاهش مرگ و میر مادر و کودک گفت: مرگ مادر باردار اکنون از 45 تا 100 هزار قبل از انقلاب به 21 در 100 هزار تولد زنده رسیده است از طرفی مرگ کودکان زیر 5 سال از 145 در 100 هزار تولد زنده به 18 در 100 هزار رسیده و این نشان می‌دهد که زیرساخت‌های سلامت خانواده طی سال‌های پس از انقلاب رشده کرده است.