logo

انتخاب رشته

انتخاب آزمون

سایت علوم پزشکی(91/3/27): به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت معاون بهداشتی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی ارتقاء سلامت مردم و جامعه را از اهداف اصلی اجرای برنامه پزشک خانواده عنوان کرد. علیرضا مصداقی نیا با اشاره به اینکه تمام مقدمات اجرایی برنامه پزشک خانواده در دو سال اخیر در قالب برنامه ریزی و اجرای پایلوت آن در سه استان کشور انجام و با تهیه نسخه 02 این برنامه آماده اجرا در سطح کشور است، اظهار داشت: ‌در برنامه پزشک خانواده تلاش می شود دیدگاه جامعه نسبت به سطوح خدمات سلامت تغییر کرده و هر نوع خدمات اعم از عمومی، تخصصی، فوق تخصصی و بیمارستانی در جایگاه مناسبی ارائه شود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر نامنویسی از پزشکان برای اجرای برنامه پزشک خانواده آغاز شده است خاطر نشان کرد: ‌آموزش پزشکان برنامه به منظور آشنایی با خط مشی و نحوه اجرایی برنامه، برگزاری دوره های تخصصی پزشک خانواده ویژه پزشکان، و ارتقاء پشتوانه های علمی برنامه پزشک خانواده از جمله برنامه هایی است که به منظور اجرای صحیح این برنامه انجام می شود. معاون بهداشتی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی خاطر نشان کرد:‌ در برنامه پزشک خانواده به سلامت مردم و ارتقاء آن توجه می شود و از بروز بیماریهای مزمن و قابل پیشگیری که در نتیجه شیوه های نادرست زندگی، بی تحرکی و تغذیه نامناسب ایجاد می شود پیشگیری می‌شود.

مصداقی نیا با اشاره به اینکه اجرای برنامه پزشک خانواده در راستای عدالت محوری و دسترسی عموم مردم به خدمات سلامت اجرا می شود اظهار داشت:‌ در برنامه پزشک خانواده با اصلاح فرایندهای خدمات سلامت موجب کاهش هزینه های درمانی مردم می شود. وی با اشاره به اینکه با مشارکت دانشگاههای علوم پزشکی کشور و مسئولان ارشد استانها تمام زیر ساختهای لازم برای اجرای این برنامه فراهم شده است و تمهیدات لازم برای نام نویسی پزشکان، تشکیل گروههای پزشک خانواده و گروه بندی مردم در نظر گرفته شده است افزود: بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه و با تاکید رئیس جمهور ‌این برنامه قرار است ظرف دو سال در کشور اجرایی شود.